V souvislosti s rozvojem elektromobility stát klade zvýšené požadavky na provozovatele dobíjecích stanic. Zákonná úprava je obsažena v ustanovení § 47e zákona č. 165/2012 Sb. (Povinnost zajistit v dopravě minimální množství elektřiny vyrobené z obnovitelného zdroje energie), a následujících odstavcích.
Obecně platí, že provozovatel dobíjecí stanice je povinen zajistit, aby v množství elektřiny spotřebované pro dobíjení vozidel v jím provozované dobíjecí stanici, byl za kalendářní rok podíl elektřiny vyrobené z obnovitelného zdroje energie („OZE“). Pro spotřebu od 1. ledna 2025 je tento podíl navýšen z původních 9% (2023) na 11% elektřiny z celkového množství elektřiny spotřebované pro dobíjení vozidel. Provozovateli dobíjecí stanice, který nesplní uvedené povinnosti, hrozí sankce od Celní správy ČR.
Pro rok 2025 tedy platí, že dodávky elektřiny do dobíjecích stanic by měly mít podíl elektřiny vyrobené z OZE ve výši minimálně 11%. Pro účely splnění povinnosti mít podíl elektřiny vyrobené z OZE je zohledňována elektřina:
a) v rozsahu podílu elektřiny z OZE ve zbytkovém energetickém mixu sestaveném a zveřejněném operátorem trhu, nebo
b) z OZE, která byla vyrobena a spotřebována bez využití přenosové nebo distribuční soustavy v odběrném místě, ve kterém je připojena dobíjecí stanice, tzn. nejčastěji z FVE umístěné v objektu, kde dobíjecí stanice jsou instalovány nebo
c) pro kterou byla v případě její dodávky z přenosové nebo distribuční soustavy uplatněna záruka původu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Provozovatel dobíjecí stanice je povinen každoročně k 30. červnu podat celnímu úřadu hlášení o splnění povinnosti zajištění minimálního podílu elektřiny vyrobené z OZE v množství elektřiny spotřebované pro dobíjení vozidel v jím provozované dobíjecí stanici. Provozovatel by měl zkontrolovat hodnotu zbytkového mixu OZE sestaveném a zveřejněném operátorem trhu a pokud paušální úroveň zbytkového energetického mixu za celou ČR na minimální hodnotu postačovat nebude (viz přiložená tabulka OTE) lze zbývající část řešit dodávkou z připojené FVE.
Alternativou je také doplnit chybějící část podílu pomocí záruk původu elektřiny z OZE. Zákon totiž zakládá i alternativní možnost splnění uvedené povinnosti, a to převedením množství elektřiny vyrobených z OZE, pokud se provozovatel dobíjecí stanice s osobou, která elektřinu vyrobenou z OZE pro dopravní účely dodala, písemně dohodne, a převod oznámí operátorovi trhu (OTE, a.s.). Převod lze uskutečnit nejpozději do 30. dubna kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, za který provozovatel dobíjecí stanice prokazuje splnění povinnosti zajištění minimálního podílu minimálního podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v dopravě.
Modelový příklad a jeho řešení:
Výše OZE z energetického mixu – XX % (údaj z faktury) pokrývá víc než dostatečně potřebný minimální podíl elektřiny vyrobené z obnovitelného zdroje energie ve výši 11 % pro rok 2025, kterou musí zajistit provozovatel dobíjecí stanice dle zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů (dále také zákon). Pokud je ale výše OZE z energetického mixu menší než 11%, je třeba zajistit záruku původu.
Zde najdete odkaz na webové stránky OTE se statistikou zbytkového energetického mixu pro rok 2024.
Každý provozovatel dobíjecí stanice (wallboxu), musí do 30. 6. aktuálního kalendářního roku vyplnit a podat celnímu úřadu elektronicky „formulář“ - hlášení o splnění povinnosti zajištění minimálního podílu elektřiny vyrobené z obnovitelného zdroje energie v množství elektřiny spotřebované pro dobíjení vozidel v jím provozované dobíjecí stanici (§ 47e odst. 5 zákona).
Formulář pro vyplnění, včetně pokynů: Hlášení dodavatele plynu a biometanu pro dopravní účely dle § 47d a provozovatele dobíjecí stanice dle § 47e zákona č. 165/2012 Sb.
Zároveň musí být každá dobíjecí stanice nad 3,7 kW (i když je neveřejná), zaregistrována na MPO. Pokud se tak ještě nestalo, tak proveďte registraci dodatečně. V této souvislosti upozorňujeme, že zpětně již nejsme schopni podíl OZE zajistit!
Přihláška do Evidence dobíjecích stanic podle zákona č. 311/2006 Sb., o pohonných hmotách.
Současně upozorňujeme, že dle § 6q odst. 7 zákona č. 311/2006 Sb., je provozovatel dobíjecí stanice povinen každoročně do 28. února předat ministerstvu údaje o množství elektřiny spotřebované pro dobíjení vozidel v jím provozovaných dobíjecích stanicích v předchozím kalendářním roce. Více informaci najdete zde.
V případě dotazů z této oblasti energetiky kontaktujte našeho specialistu Ing. Michaela Madera, t: +420 777 493 070, e: m.mader@ec-ok.cz.